czwartek, 27 października 2011

Sekrety tańca towarzyskiego



Autorem artykułu jest Piotr Merkury


Taniec towarzyski to popularna forma rozrywki na całym świecie. Jednak nie wszyscy wiedzą jakie były początki tańców towarzyskich oraz kto tak naprawdę ustala zasady i trzyma pieczę nad tańcem towarzyskim.
Taniec towarzyski wywodzi się z tańców salonowych i zabaw ludowych. Początki tańca towarzyskiego datuje się na koniec XIX i początek XX wieku. Taniec towarzyskie to również dyscyplina sportowa, która rządzi się ścisłymi zasadami. Każdy tancerz, który bierze udział w turnieju posiada klasę taneczną, wyróżniamy klasy od E (początkujący), poprzez D, C, B, A i S (mistrz). Najważniejszą organizacją, która zrzesza wszystkich tancerzy, ustala zasady oraz organizuje zawody i turnieje tańca w Polsce jest Polskie Towarzystwo Taneczne, natomiast pieczę nad turniejami klasy międzynarodowej i światowej sprawuje Międzynarodowy Związek Tańców Towarzyskich.
Wyróżniamy dwa style tańców: tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie. Oba style różnią się praktycznie wszystkim, stylem, muzyką, ruchami.

Do tańców standardowych (ST) zalicza się:
- walc
- walc angielski
- tango
- quickstep
- fokstrot

Tańce latynoamerykańskie to:
- rumba
- cha cha
- samba
- paso doble
- jive


Taniec towarzyski  to oczywiście nie tylko dziesięć wymienionych wyżej tańców, istnieją dziesiątki, a nawet jeśli się uprzeć to setki innych tańców towarzyskich. Jednak style te nie podlegają ocenie na turniejach tańca. Obecnie najbardziej popularnym stylem tańca, co możemy zaobserwować czy to w klubach, czy w ofertach szkoły tańca jest salsa. Salsa to latynoski, klimatyczny, żywy, pełen energii i efektownych ruchów taniec towarzyski. Poza salsą popularne tańce to disco blues, disco fox czy twist. Inne tańce towarzyskie to:
- salsa
- bachata
- disco fox
- disco blues
- mambo
- rock and roll
- american smooth
- polka
- conga
- one step
- two step
- twist
- boston
- country
- swing
- boogie-woogie
i wiele innych...

Istnieje także wiele mniej znanych stylów tańca, które są tańczone tylko w lokalnych społecznościach czy subkulturach.
---
   

Piotr Merkury Taniec



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz